Schengen Vizesinde Sıkıntı Devam Ediyor: Bu Kez Gerekçe ‘Yoğunluk’

Yaz aylarının ve kurban bayramının yaklaşmasıyla Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyenlerin sayısı artıyor. Ancak İspanya, Almanya ve İtalya için Mayıs ayının sonuna kadar vize randevuları alınamıyor.

Gerekçe ise yoğun başvuru talebi olması. Almanya Büyükelçiliği konuya dair sosyal medya hesabından açıklama yaparak, “Bekleme sürelerinin vize türüne göre birkaç hafta ya da birkaç ay sürebileceğini” belirtti.

“RANDEVU TARİHİ BULUNMAMAKTADIR” YAZISI

Turizmci Barış Meletlioğlu, “Örneğin İtalya için vize randevusu almayı deneyelim. İlgili web sayfasına giriyoruz ve İtalya’yı tercih ediyoruz, ardında da bilgileri dolduruyoruz. Doldurduktan sonra uygun “Randevu tarihi bulunamaktadır” yazısı karşımıza çıkıyor. En erken tarihin ise 28 Haziran olduğunu görüyoruz.” dedi.

“KOTA DOLDUYSA BAŞVURU REDDEDİLİYOR”

Bunun sadece yoğunluktan kaynaklanmadığını düşündüğünü dile getiren Meletlioğlu, “Turizm Bakanlığının ve Dışişleri Bakanlığının bu konuya müdahale etmesini bekliyoruz. Konsolosluklar maalesef başvuru yapanın kim olduğuna bakmaksızın o ay ki kotasını doldurduysa tüm başvuruları reddediliyor.” diye konuştu.

Randevu alınsa bile rer alanların sayısı da oldukça fazla. Hem seyahate gitmek isteyenler hem de turizimciler mağdur.

Meletlioğlu, “Biz özellikle yurtdışı planlamalarımızı yaparken bir önceki yılın ekim, kasım aylarında plan yapıp havayollarıyla buna göre anlaşmalarımızı yapıyoruz. Ancak satış yaptığımız misafirlere vize reddi çıkması durumunda biz bu biletlerin iptalini ya da iadesini alamıyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x